Kā ārstēt angīnu?

Ja jums stipri sāp kakls, runāt, rīt siekalas un barību ir ļoti grūti un sāpīgi, kaulus lauž’, bet termometra stabiņš ir apstājies pie cipariem 38 – 39 un negrib zaudēt savas ieņemtās pozīcijas, visticamāk, ka jūs esat saslimis ar angīnu. Protams, ka precīzu diagnozi, jums var uzstādīt tikai ārsts, bet visi šie simptomi liecina, kā arī ārsts jums pateiks ne visai patīkamos vārdus: “Jums ir angīna”. Starpsezonu laikā, “noķert” angīnu nav nekāda māka, bet kā lai to ātri izārstē? Protams, ka ikvienam no mums gribas iedzert dažas tabletītes vai pulverīšus un no rīta pamosties veselam. Bet man, diemžēl, jūs ir jāapbēdina, ka ar angīnu šis “numurs” nedarbosies!

Kas tā ir par slimību, ja jau tās ārstēšana ir tik ilga un sarežģīta?

Angīnas, pareizais, medicīniskais nosaukums ir tonsilīts, tas ir iekaisuma process, kurš ir sācies mandeļu un rīkles rajonā, bieži vien šis iekaisums ir strutains. Mandelēm ir īpaša loma, tās sargā organismu no infekcijas iekļūšanas tajā, bet kad mikrobu uzbrukums kļūst agresīvāks, tad tās aizsargā organismu kā tik māk, tās ir gatavas iekaist un sastrutot, lai tikai liegtu mikrobiem nokļūšanu organismā.

Angīna parasti sākas vairāku apstākļu sakritības dēļ, parasti tie ir patogēnais mikrobs kombinācijā ar novājinātu imunitāti.

Mikrobu avots var būt skarlatīnas slimnieki, bet visbiežāk angīna rodas aktivizējoties mikroflorai, kura atrodas mūsu pašu mutē. Ja jūs esat stipri nosalis vai jums ir slapjas kājas, jūs padzersieties aukstu šķidrumu vai pasēdēsiet zem kondicioniera, jūsu izredzes satikties ar angīnu, palielinās vairākas reizes. Mikrobi sāks mutes dobumā, kala dobumā un deguna dobumos aktīvi vairoties un tad jau angīna ir ar “roku sasniedzama”.

Angīna ir ļoti nepatīkama slimība, sāpes kaklā traucē rīt gan siekalas, gan barību, drudzis un kaulu laušana, neļauj pilnvērtīgi strādāt. Ja jūs angīnu neārstēsiet vai arī ārstēsiet to nepareizi, vai “pārstaigāsiet” to, tas var radīt nopietnus veselības sarežģījumus un slikti ietekmēt dzīvībai svarīgus orgānus – sirds vārstuļus, nieres un locītavas.

Bet ja jūs to neizārstēsiet līdz galam – tā var kļūt par jūsu hronisko pavadoni jebkurā saaukstēšanās reizē. Tāpēc, ir ļoti svarīgi angīnu ārstēt pareizi un izārstēt to līdz galam.

Angīnas ārstēšana

Vispirms jau sāksim ar to, ka nevajag veikt nekādus varoņdarbus un ārstēt angīnu ekstrēmā režīmā, atcerieties, tā ir slimība, kuras ārstēšanas laikā nevajadzētu doties uz darbu vai uz skolu. Pašsajūta, slimības laikā, arī nav no tām labākajām, strādāt efektīvi jums tik un tā neizdosies, bet ja jūs dosieties uz darbu, tad pastāv iespēja, ka jūs varēsiet “aplipināt” arī citus darba kolēģus. Tāpēc paņemiet slimības lapu vai arī, ja jums ir iespēja, brīvas 3 – 5 dienas un veltiet tās aktīvai un pareizai slimības ārstēšanai.

Ja jums ir temperatūra un nespēks, palieciet gultā, vislabāk, ja jūs varat būt izolēts no pārējiem ģimenes locekļiem. Atcerieties, angīna ir lipīga slimība, it īpaši ātri ar to inficējas bērni un padzīvojuši cilvēki.

Turiet savu dvieli atsevišķi no pārējo ģimenes locekļu dvieļiem, tieši tāpat dariet ar zobu birsti ( pēc slimošanas vajag nopirkt jaunu) un traukiem, bieži mainiet gan gultas veļu, gan apakšveļu, gan pidžamas. Ja jums ir drudzis, jūs svīdīsiet, bet ķermenim vajag būt tīram.

Ja temperatūra nav augstāka par 39 grādiem un jūs jūtaties samērā labi, tad nav vajadzības dzert zāles, lai pazeminātu temperatūru, tāpēc, ka pie augstas temperatūras mikrobi sāk iet bojā un jūs ātrāk izārstēsiet angīnu.
Atcerieties! Neatkarīgi no tā ir jums temperatūra vai nav, jums ir nepieciešama ārsta konsultācija, tikai ārst ir spējīgs pareizi novērtēt situāciju un izlemt, kādas zāles jums ir nepieciešamas.

Lai atvieglotu sāpes, jūs varat regulāri skalot kaklu. Kakla skalošanai parasti izmanto:

  • Dzeramās sodas šķīdumu.
  • Sāls šķīdums, kuram ir pievienots 1 piliens joda.
  • Zāļu tējas.
  • Kliņģerītes tinktūras un ūdens šķīdumu.

Vēl viens efektīvs līdzeklis pret kakla sāpēm ir kaklā pūšamie aerosoli, bet tos jums arī izrakstīs ārsts. Svarīgi ir atcerēties, ka pēc to lietošanas, vismaz stundu nedrīkst ne ēst, ne dzert.

Angīnas laikā, ir ļoti svarīgi daudz dzert, pirmkārt jau tāpēc, ka svīstot cilvēks zaudē ļoti daudz šķidruma, otrkārt, kopā ar šķidrumu no organisma izvadās toksīni.

Dzert vajag siltus šķidrumus, kuri nekairina kaklu, vēlams , lai tie būtu sārmaini šķidrumi – silts piens ar sviestu un medu, tēja ar medu vai pienu, piens ar “Boržomi” minerālūdeni, zaļā tēja vai melnā tēja ar citronu, tēja ar ingveru, dzērveņu morss un zāļu tējas.