Kā atšķirt ļaundabīgas dzimumzīmes?

Noteikti visi ir dzirdējuši, ka vienkāršas dzimumzīmītes var pārtapt par ļaundabīgiem ādas audzējiem, taču par spīti tam tikai retais uzskata par vajadzīgu doties pie speciālistiem, lai veiktu regulāras dzimumzīmīšu pārbaudes. Gadījumā, ja šādas pārbaudes netiek veiktas, vismaz jāievēro zināma piesardzība un pašam jāseko līdzi savu dzimumzīmīšu stāvoklim. Ir vairākas pazīmes, kas var liecināt par to, ka dzimumzīmes iespējams attīstās par ļaundabīgu audzēju. Ja pamanāt, ka kāda no dzimumzīmēm atbilst sekojošām pazīmēm, noteikti uzreiz dodieties pie sava ģimenes ārsta, dermatologa vai onkologa.

Labdabīgas dzimumzīmes parasti ir regulāras formas un simetriskas. Ja pamanāt, kādu veidojumu uz ādas, kas ir vienā pusē lielāks un otrā mazāks, ar neregulārām, robainām malām vai arī ir kas ir manāmi izplūdis, tas var liecināt par ļaundabīga audzēja veidošanos. Īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību tam, lai sākotnēji regulāras formas dzimumzīmes, nepārvērstos par neregulārām.

Otra pazīme ir krāsa. Dzimumzīmes var būt gan tumši brūnas, gan gaiši brūnas, bet vienai dzimumzīmei ir jābūt vienā tonī. Ja dzimumzīmes viena daļa ir gaišāka, bet otra tumšāka, vai pat tā ir daudzkrāsaina, noteikti jādodas pārbaudīties. Jāuzmanās arī no izteikti sarkanām dzimumzīmēm vai citādu nedabīgu krāsu dzimumzīmēm, kā arī uzmanība jāpievērš krāsas izmaiņām. Ja dzimumzīme visu laiku bijusi tumša, bet ar laiku paliek gaišāk, vai otrādāk, tas var liecināt par nelabvēlīgām pigmentu izmaiņām.

Vēl ļoti būtiska nozīme ir dzimumzīmes izmēram. Regulāri ir jāpārbauda visas dzimumzīmes, kuru diametrs pārsniedz 5 mm. Lai uzskatāmi saprastu, cik daudz ir 5 mm, iedomājaties standarta rūtiņu lapas vienu rūtiņu. Arī dzimumzīmes izmērs, tāpat kā krāsa un forma laika gaitā nedrīkst mainīties. Ja dzimumzīme aug arvien lielāka, noteikti ir jāvēršas pie speciālista.

Pēdējā vizuālā pazīme ir dzimumzīmītes virsma un struktūra. Dzimumzīmīte var būt nedaudz raupjāka kā āda ap to, kā arī tā var būt mazliet izvirzīta uz āru, bet jāuzmanās, lai tai pa virsu neveidotos kreveles vai arī tā nekļūtu līdzīga sulojošai čūlai.

Bez vizuālām pazīmēm noteikti jāpievērš uzmanība arī sajūtām. Ja dzimumzīme pēkšņi sāk niezēt, sāpēt vai sajūtat jebkādu diskomfortu dzimumzīmes atrašanās vietā, arī tā var būt pazīme ļaundabīga audzēja attīstībai. Arī šādos gadījumos noteikti jāveic dzimumzīmīšu pārbaude.

Arī tad, ja neviena no minētajām pazīmēm neraksturo nevienu no jūsu dzimumzīmītēm, jāpiedomā arī pie riska faktoriem, kas var ietekmēt dzimumzīmīšu attīstību un ja esat pakļauts kādam no riska faktoriem, noteikti dodieties uz pārbaudēm. Galveni riska faktori ir ultravioletais starojums (gan no saules gaismas, gan solārijiem), liels dzimumzīmju skaits uz ķermeņa (vairāk kā 20 dzimumzīmes), regulārs dzimumzīmju kairinājums no apģērba vai jebkādiem citiem kairinātājiem, gaišs ādas tips un iedzimtība (radiniekiem bijušas onkoloģiskas saslimšanas).

Ja jums ir kāda dzimumzīme, kas atbilst minētajiem kritērijiem vai arī esat kādā no riska grupām, noteikti veiciet pārbaudes. Sākotnējā dzimumzīmju izmeklēšana ir samērā vienkārša un nesāpīga. Dodoties pie speciālista – onkologa vai dermatologa – pakāpeniski tiks veiktas dažādas pārbaudes. Vispirms tiks veikta vienkārša apskate un aizdomīgās dzimumzīmes tiks pārbaudītas ar dermatoskopu – izgaismojošu un vizuāli palielinošu ierīci. Nepieciešamības gadījumā pēc tam tiek veikta siaskopija – pigmentu un audu apasiņošanas pārbaude ar lāzera skenera un datora palīdzību. Ja dzimumzīme ir ļaundabīga, tiek domāts par tālākām pārbaudēm (histoloģisko izmeklēšanu, biopsiju u.c.) vai arī likvidācijas iespējām (ar lāzeri vai ķirurģiskā ceļā).