Kāpēc mums sāp galva? Kā atbrīvoties no galvassāpēm?

Katrs cilvēks kaut vienu reizi mūžā ir saskāries ar galvassāpēm. Kaut gan, ja jums, visas dzīves laikā galva ir sāpējusi tikai dažās reizes, tad jūs esat fenomens un būtu ļoti lietderīgi jūs izmeklēt un izpētīt. Protams, ka tas ir joks, bet katrā jokā slēpjas daļa patiesības, bet medicīniskas statistikas dati apgalvo, ka 15% cilvēku, galva tik tiešām nesāp. Pie šīs kategorijas, diez vai piederēs tā planētas iedzīvotāju daļa, kuri dzīvo lielās pilsētās un iedzīvotāju skaits tajās pārsniedz miljonu. Ar tādiem cilvēkiem, kuriem nesāp galva, lielākas iespējas bija satikties pirms vairākiem gadu desmitiem, tagad ar katru gadu, tādu cilvēku paliek mazāk un mazāk.

Kāpēc mums sāp galva?

Ar galvas sāpēm ir pazīstami ļoti daudz cilvēku un 15% no šiem cilvēkiem ar galvas sāpēm iepazinās jau bērnībā. Speciālisti apgalvo, ka no simts cilvēkiem, tikai pieci cilvēki jūs stipras galvas sāpēs, kuras ir saistītas ar nopietnu saslimšanu. Citos gadījumos, no galvassāpēm var atbrīvoties, vai arī samazināt tās līdz minimumam. Kāds ir iemesls mūsu galvassāpēm? Tā taču nevar sāpēt tāpat vien? Parasti galva mums sāp divu iemeslu dēļ: pirmais – sasprindzinājums, otrais – migrēna.

Galvas sāpes, kuras ir saistītas ar sasprindzinājumu

Visbiežāk izplatītais galvassāpju veids, tās ir galvas sāpes, kuras ir saistītas ar sasprindzinājumu un tās, tā vai citādāk, izjūt aptuveni puse planētas iedzīvotāju. Galva sāk īdēt, pēc tam to saspiež, tā it kā ap galvu atrastos stīpa, ar laiku sāpe kļūst trula un nogurdinoša. Daudzi cilvēki turpina strādāt, darīt ikdienas darbus, neskatoties uz galvassāpēm un uz to, ka paši jūtas noguruši un nelaimīgi.

Visbiežāk, tādas galvassāpes ir sastopamas cilvēkiem, kuri stundām ilgi strādā ofisā, pie datora, smacīgā un vienmuļā atmosfērā. Svaigu gaisu, tādi cilvēki ieelpo tikai pa ceļam uz darbu un vakarā, pa ceļam uz mājām, bet ja brauc ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, tad svaigs gaiss vispār netiek ieelpots. Sanāk, ka mēs kļūstam par upuri tam dzīves veidam, kuru paši izvēlamies.

Šis galvas sāpju veids rodas no sasprindzinājuma, bet konkrētāk, no muskuļu un saišu sasprindzinājuma, pastāvīgi sasprindzinātie plecu daļas muskuļi arī var kļūt par galvassāpju iemeslu. Kāpēc rodas sasprindzinājums? Iemesli tam var būt visdažādākie, it īpaši šajā steigas pilnajā laikmetā, kad nav laika apstāties un pavērot sevi no malas. Tas var būt emocionālais un psiholoģiskais stress, konflikti, sēdošs darbs, tajā skaitā arī pie datora, bieži atrašanās pie stūres, laika apstākļi, nepareizs ēšanas režīms, fiziskā un garīgā pārslodze.

Šādos gadījumos, galvassāpes var uzskatīt par organisma aizsargreakciju. Tas mums visos iespējamos veidos signalizē, ka viņam ir vajadzīga atpūta un atslābināšanās. Ja jūs neko nedarīsiet, galvassāpes kļūs hroniskas, tām pievienosies slikta dūša un apetītes zudums. Tādos gadījumos, kādreiz pietiek ar regulāriem vingrojumiem, atslābināšanos un masāžu.

Nesteidzieties uzreiz dzert tableti, jo tablete organismam ir kārtējais stress un jūs varat pierast pie zāļu lietošanas. Ja jūs atrodaties darbā, tad pamasējiet pieres, deniņu un pakauša muskuļus, veiciet vairākus, mierīgus vingrinājumus kakla muskuļiem un augšējai plecu daļai.

Uzvāriet sev tēju: no piparmētrām, melisas vai baldriāniem, nedzeriet šķīstošo kafiju, jo tā dod īslaicīgu efektu, pēc tam sāpes atgriežas.

Visam darba laikam ir jābūt maksimāli ērtam. Darba vietas apgaismošanai labāk izmantot parasto galda lampu, nevis dienas gaismas lampu, jo to gaisma, bieži vien kalpo par iemeslu galvas sāpēm. Iemācieties sev pēc katras nostrādātās stundas sarīkot nelielu, kaut vai dažas minūtes, pārtraukumu, centieties šajā laikā paelpot svaigu gaisu.

Atgriežoties mājās ejiet kontrastdušā vai siltā vannā, kurai ir pievienota sāls, priežu ekstrakts, bet pirms gulēšanas iedzeriet glāzi silta piena ar medu. Ja jums nekādi neizdodas atbrīvoties no sāpēm, izdzeriet pretsāpju tableti, bet atcerieties, lai nepierastu pie zālēm, to drīkst darīt vienu reizi nedēļā.

Migrēna

Vēl viens izplatīts galvas sāpēšanas iemesla ir migrēna. Ja ir migrēna, tad bieži sāp viena galvas puse, vai abas, nevis vienlaicīgi, bet pēc kārtas. Sāpes ir stipras, pulsējošas, tās var pieaugt, pēc tam var parādīties slikta dūša, sāpīga reakcija uz gaismu un citiem mokošiem simptomiem. Tāds stāvoklis var ilgt gan vairākas stundas, gan vairākas diennaktis.

Migrēna tiek uzskatīta par iedzimtu slimību un tai ir pakļauti 15% pasaules iedzīvotāju. Migrēna parasti ir sievietēm, ļoti reti vīriešiem. Speciālisti apgalvo, ka pilnība no migrēnas nav iespējams atbrīvoties, bet atvieglot slimības norisi, ir iespējams.

Migrēnas laikā galva sāp tāpēc, ka paplašinās galvas smadzeņu asinsvadi. To paplašināšanos var veicināt miega trūkums, hormonālā līdzsvara traucējumi, fiziska pārslodze un daži produkti.

Ja jums ir migrēnas lēkmes, izslēdziet no savas ēdienkartes alkoholu, it īpaši sarkano vīnu, šokolādi, citrusaugļus, riekstus, žāvētos produktus, kā arī pusfabrikātus, kuriem ir pievienots nātrija glutamāts. Cietie sieri un olas arī var izraisīt galvassāpes, tāpēc šos produktus jālieto pēc iespējas mazāk. Nelietojiet kafiju vairāk par 1 krūzīti dienā. Mūsdienās eksistē preparāti,, kuri ir paredzēti tieši cīņai ar migrēnu, tos jums izrakstīs ārsts.