Kā ārstēt angīnu?

Ja jums stipri sāp kakls, runāt, rīt siekalas un barību ir ļoti grūti un sāpīgi, kaulus lauž’, bet termometra stabiņš ir apstājies pie cipariem 38 – 39 un negrib zaudēt savas ieņemtās pozīcijas, visticamāk, ka jūs esat saslimis ar angīnu. Protams, ka precīzu diagnozi, jums var uzstādīt tikai ārsts, bet visi šie simptomi liecina, kā arī ārsts jums pateiks ne visai patīkamos vārdus: “Jums ir angīna”. Starpsezonu laikā, “noķert” angīnu nav nekāda māka, bet kā lai to ātri izārstē? Protams, ka ikvienam no mums gribas iedzert dažas tabletītes vai pulverīšus un no rīta pamosties veselam. Bet man, diemžēl, jūs ir jāapbēdina, ka ar angīnu šis “numurs” nedarbosies!

Kas tā ir par slimību, ja jau tās ārstēšana ir tik ilga un sarežģīta?

Angīnas, pareizais, medicīniskais nosaukums ir tonsilīts, tas ir iekaisuma process, kurš ir sācies mandeļu un rīkles rajonā, bieži vien šis iekaisums ir strutains. Mandelēm ir īpaša loma, tās sargā organismu no infekcijas iekļūšanas tajā, bet kad mikrobu uzbrukums kļūst agresīvāks, tad tās aizsargā organismu kā tik māk, tās ir gatavas iekaist un sastrutot, lai tikai liegtu mikrobiem nokļūšanu organismā.

Angīna parasti sākas vairāku apstākļu sakritības dēļ, parasti tie ir patogēnais mikrobs kombinācijā ar novājinātu imunitāti.

Mikrobu avots var būt skarlatīnas slimnieki, bet visbiežāk angīna rodas aktivizējoties mikroflorai, kura atrodas mūsu pašu mutē. Ja jūs esat stipri nosalis vai jums ir slapjas kājas, jūs padzersieties aukstu šķidrumu vai pasēdēsiet zem kondicioniera, jūsu izredzes satikties ar angīnu, palielinās vairākas reizes. Mikrobi sāks mutes dobumā, kala dobumā un deguna dobumos aktīvi vairoties un tad jau angīna ir ar “roku sasniedzama”.

Angīna ir ļoti nepatīkama slimība, sāpes kaklā traucē rīt gan siekalas, gan barību, drudzis un kaulu laušana, neļauj pilnvērtīgi strādāt. Ja jūs angīnu neārstēsiet vai arī ārstēsiet to nepareizi, vai “pārstaigāsiet” to, tas var radīt nopietnus veselības sarežģījumus un slikti ietekmēt dzīvībai svarīgus orgānus – sirds vārstuļus, nieres un locītavas.

Bet ja jūs to neizārstēsiet līdz galam – tā var kļūt par jūsu hronisko pavadoni jebkurā saaukstēšanās reizē. Tāpēc, ir ļoti svarīgi angīnu ārstēt pareizi un izārstēt to līdz galam.

Angīnas ārstēšana

Vispirms jau sāksim ar to, ka nevajag veikt nekādus varoņdarbus un ārstēt angīnu ekstrēmā režīmā, atcerieties, tā ir slimība, kuras ārstēšanas laikā nevajadzētu doties uz darbu vai uz skolu. Pašsajūta, slimības laikā, arī nav no tām labākajām, strādāt efektīvi jums tik un tā neizdosies, bet ja jūs dosieties uz darbu, tad pastāv iespēja, ka jūs varēsiet “aplipināt” arī citus darba kolēģus. Tāpēc paņemiet slimības lapu vai arī, ja jums ir iespēja, brīvas 3 – 5 dienas un veltiet tās aktīvai un pareizai slimības ārstēšanai.

Ja jums ir temperatūra un nespēks, palieciet gultā, vislabāk, ja jūs varat būt izolēts no pārējiem ģimenes locekļiem. Atcerieties, angīna ir lipīga slimība, it īpaši ātri ar to inficējas bērni un padzīvojuši cilvēki.

Turiet savu dvieli atsevišķi no pārējo ģimenes locekļu dvieļiem, tieši tāpat dariet ar zobu birsti ( pēc slimošanas vajag nopirkt jaunu) un traukiem, bieži mainiet gan gultas veļu, gan apakšveļu, gan pidžamas. Ja jums ir drudzis, jūs svīdīsiet, bet ķermenim vajag būt tīram.

Ja temperatūra nav augstāka par 39 grādiem un jūs jūtaties samērā labi, tad nav vajadzības dzert zāles, lai pazeminātu temperatūru, tāpēc, ka pie augstas temperatūras mikrobi sāk iet bojā un jūs ātrāk izārstēsiet angīnu.
Atcerieties! Neatkarīgi no tā ir jums temperatūra vai nav, jums ir nepieciešama ārsta konsultācija, tikai ārst ir spējīgs pareizi novērtēt situāciju un izlemt, kādas zāles jums ir nepieciešamas.

Lai atvieglotu sāpes, jūs varat regulāri skalot kaklu. Kakla skalošanai parasti izmanto:

  • Dzeramās sodas šķīdumu.
  • Sāls šķīdums, kuram ir pievienots 1 piliens joda.
  • Zāļu tējas.
  • Kliņģerītes tinktūras un ūdens šķīdumu.

Vēl viens efektīvs līdzeklis pret kakla sāpēm ir kaklā pūšamie aerosoli, bet tos jums arī izrakstīs ārsts. Svarīgi ir atcerēties, ka pēc to lietošanas, vismaz stundu nedrīkst ne ēst, ne dzert.

Angīnas laikā, ir ļoti svarīgi daudz dzert, pirmkārt jau tāpēc, ka svīstot cilvēks zaudē ļoti daudz šķidruma, otrkārt, kopā ar šķidrumu no organisma izvadās toksīni.

Dzert vajag siltus šķidrumus, kuri nekairina kaklu, vēlams , lai tie būtu sārmaini šķidrumi – silts piens ar sviestu un medu, tēja ar medu vai pienu, piens ar “Boržomi” minerālūdeni, zaļā tēja vai melnā tēja ar citronu, tēja ar ingveru, dzērveņu morss un zāļu tējas.

Vitamīni un minerālvielas. Dzert vai nedzert?

Bieži vien, kad mēs sūdzamies par nogurumu un spēku izsīkumu, mēs dzirdam padomu – sāc dzert vitamīnus. Kāpēc? Tas ir tāpēc, ka mūsu organisms, ja salīdzinām, ir laba mašīna, kuras darbībai ir vajadzīga degviela ne tikai tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu veidā, bet arī vitamīnu un minerālvielu veidā. Ja mūsu organismā šo vielu trūkst, mēs sākam slimot, slikti izskatīties, kļūstam ar visu neapmierināti, esam viegli aizkaitināmi un noguruši. Tas nozīmē, bez vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām, mēs sākam justies nepilnvērtīgi.

Šo vielu nosaukums sastāv no diviem vārdiem latīņu valodā – vita un amīni. Tas nozīmē, ka tie ir dzīvībai nepieciešamie amīni. Amīni – to ķīmiskā struktūra, kaut gan visi nav amīni, bet nosaukums ir iedzīvojies un apzīmē vielu grupu, bez kurām mūsu organisms nav spējīgs normāli funkcionēt.

Lai arī cik banāli tas liktos, bet C vitamīna trūkums organismā var izraisīt nāvi, sākas cinga. Vai kāds no jums ir dzirdējis šīs slimības nosaukumu? Cinga parādās tad, tad organismā trūkst askorbīnskābes. Vitamīns C, mūsu organismā nodrošina kapilāru elastību, to sieniņu caurlaidību, bet tas, savukārt, novērš smaganu asiņošanu, iekšējās asiņošanas u. t. Īpaši efektīvi C vitamīns iedarbojas kopā ar rutīnu, kurš arī pieder vitamīnu grupai.

B1 vitamīna trūkums slikti iespaido galvas smadzenes un tos procesus, kuri tajās notiek. Vitamīna trūkums var izraisīt galvas sāpes un atmiņas pasliktināšanos.

Vitamīns A ir atbildīgs par mūsu ādas un gļotādas stāvokli. Ja mūsu organismā trūkst A vitamīns, tad āda sāk lobīties, paliek sausa, sarkana, uz pirkstu spilventiņiem parādās plaisiņas, tādas plaisiņas parādās arī lūpu kaktiņos, tikai tās ir daudz lielākas.

B12 vitamīns nodrošina labu stāvokli un lieliskas atjaunošanās spējas skrimšļu audiem. E vitamīns ir reproduktīvās sistēmas, gan sievietēm, gan vīriešiem, karalis. Vīriešiem tas palīdz justies labi līdz dziļam vecumam, tieši tāpat arī sievietēm.

Tā ir tikai maza daļa no visiem zināmajiem vitamīniem. Kopā ar vitamīniem ir ieteicams lietot arī minerālvielas, kuras spēlē ne mazsvarīgu lomu mūsu organisma vielmaiņā. Vispazīstamākā minerālviela, par kuras eksistēšanu zina visi ir dzelzs. Tā piedalās asins radīšanas procesā un asins transportēšanas procesā, pa visu mūsu organismu.

Ja mūsu organismā trūks magnija, mēs jutīsimies noguruši, viegli aizkaitināmi, nav brīnums, ka ieslīgsim depresijā. Kalcija trūkums padarīs trauslus mūsu kaulus. Kālija un nātrija trūkums nāvīgi ietekmēs mūsu sirds – asinsvadu sistēmu, izraisīs kājās krampjus, it īpaši naktīs.

Tās ir pašas nepieciešamākās minerālvielas mūsu organismam. Gan vitamīnus, gan minerālvielas mēs varam iegūt lietojot vitamīnu – minerālvielu kompleksus, kurus var nopirkt aptiekās. Pirms vitamīnu – minerālvielu kompleksa iegādes vajadzētu pakonsultēties ar savu ģimenes ārstu, ja nē, tad palūdziet konsultāciju farmaceitam, viņš noteikti jums ieteiks vispiemērotāko preparātu, jo preparāti ir ļoti atšķirīgi, vieni būs paredzēti gados vecākiem cilvēkiem, citi – fiziski aktīviem cilvēkiem, topošajām māmiņām, studentiem, kuri kārto eksāmenus, kā arī tiem, kuri jūt nogurumu un pavasara depresiju. Bet, ja jūs jūtat, ka jūsu noguruma sekas ir saistītas ar pārslimoto slimību, tad nekavējoties dodieties pie ārsta, tāpēc, ka vitamīni ir tikai organisma palīgi, bet nevis zāles slimības gadījumā.

Daudzi no jums var iebilst un teikt, ka agrāk nebija tik daudz vitamīnu un minerālvielu, un cilvēki nemira viens aiz otra, to trūkuma dēļ. Protams, ka daudzi nemira, bet arī nedzīvoja tik ilgi, kā mēs tagad. Agrāk 45 gadi tika uzskatīti nevis par brieduma gadiem, kā mūsu dienās, bet jau par dziļiem vecuma gadiem. Tiem, kuriem bija iespēja ēst pilnvērtīgu uzturu, jutās labāk, bet tiem, kuriem tādas iespējas nebija, problēmas ar veselību bija lielas.

Vitamīnus un minerālvielas mēs uzņemam ar ēdienu, bet tagad rodas vēl viens jautājums, ko mēs ēdam? Mūsdienās ēdiena kvalitāte ir ļoti mainījusies, jo ir ļoti mainījušās to audzēšanas metodes. Tāpēc, mūsdienās, lai saņemtu organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu daudzumu mēs varam lietot dažādus preparātus. Tikai nepārcentieties! Atcerieties! Senie cilvēki teica, ka viss var būt inde un viss var būt zāles! Viss ir atkarīgs no devas. Ja uz iepakojuma ir rakstīts, ka dienas deva ir viena tablete, tad dienas deva ir viena tablete, nekādas improvizācijas nav pieļaujamas. Ja jūs izdzersiet divas, labāk jums no tā nepaliks, visas vielas, kuras organisms neuzsūks, tiks izvadītas no organisma. Bet tādi vitamīni, kā A un E var sākt uzkrāties taukaudos, to pārpalikumi nepiedalās vielmaiņā un kādā noteiktā, nelabvēlīgā brīdī, tie var pārvērsties par kancerogēniem.

Ja jūs ievērosiet visas rekomendācijas, jūs ilgi saglabāsiet veselību un lielisku izskatu!

Kā atšķirt ļaundabīgas dzimumzīmes?

Noteikti visi ir dzirdējuši, ka vienkāršas dzimumzīmītes var pārtapt par ļaundabīgiem ādas audzējiem, taču par spīti tam tikai retais uzskata par vajadzīgu doties pie speciālistiem, lai veiktu regulāras dzimumzīmīšu pārbaudes. Gadījumā, ja šādas pārbaudes netiek veiktas, vismaz jāievēro zināma piesardzība un pašam jāseko līdzi savu dzimumzīmīšu stāvoklim. Ir vairākas pazīmes, kas var liecināt par to, ka dzimumzīmes iespējams attīstās par ļaundabīgu audzēju. Ja pamanāt, ka kāda no dzimumzīmēm atbilst sekojošām pazīmēm, noteikti uzreiz dodieties pie sava ģimenes ārsta, dermatologa vai onkologa.

Labdabīgas dzimumzīmes parasti ir regulāras formas un simetriskas. Ja pamanāt, kādu veidojumu uz ādas, kas ir vienā pusē lielāks un otrā mazāks, ar neregulārām, robainām malām vai arī ir kas ir manāmi izplūdis, tas var liecināt par ļaundabīga audzēja veidošanos. Īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību tam, lai sākotnēji regulāras formas dzimumzīmes, nepārvērstos par neregulārām.

Otra pazīme ir krāsa. Dzimumzīmes var būt gan tumši brūnas, gan gaiši brūnas, bet vienai dzimumzīmei ir jābūt vienā tonī. Ja dzimumzīmes viena daļa ir gaišāka, bet otra tumšāka, vai pat tā ir daudzkrāsaina, noteikti jādodas pārbaudīties. Jāuzmanās arī no izteikti sarkanām dzimumzīmēm vai citādu nedabīgu krāsu dzimumzīmēm, kā arī uzmanība jāpievērš krāsas izmaiņām. Ja dzimumzīme visu laiku bijusi tumša, bet ar laiku paliek gaišāk, vai otrādāk, tas var liecināt par nelabvēlīgām pigmentu izmaiņām.

Vēl ļoti būtiska nozīme ir dzimumzīmes izmēram. Regulāri ir jāpārbauda visas dzimumzīmes, kuru diametrs pārsniedz 5 mm. Lai uzskatāmi saprastu, cik daudz ir 5 mm, iedomājaties standarta rūtiņu lapas vienu rūtiņu. Arī dzimumzīmes izmērs, tāpat kā krāsa un forma laika gaitā nedrīkst mainīties. Ja dzimumzīme aug arvien lielāka, noteikti ir jāvēršas pie speciālista.

Pēdējā vizuālā pazīme ir dzimumzīmītes virsma un struktūra. Dzimumzīmīte var būt nedaudz raupjāka kā āda ap to, kā arī tā var būt mazliet izvirzīta uz āru, bet jāuzmanās, lai tai pa virsu neveidotos kreveles vai arī tā nekļūtu līdzīga sulojošai čūlai.

Bez vizuālām pazīmēm noteikti jāpievērš uzmanība arī sajūtām. Ja dzimumzīme pēkšņi sāk niezēt, sāpēt vai sajūtat jebkādu diskomfortu dzimumzīmes atrašanās vietā, arī tā var būt pazīme ļaundabīga audzēja attīstībai. Arī šādos gadījumos noteikti jāveic dzimumzīmīšu pārbaude.

Arī tad, ja neviena no minētajām pazīmēm neraksturo nevienu no jūsu dzimumzīmītēm, jāpiedomā arī pie riska faktoriem, kas var ietekmēt dzimumzīmīšu attīstību un ja esat pakļauts kādam no riska faktoriem, noteikti dodieties uz pārbaudēm. Galveni riska faktori ir ultravioletais starojums (gan no saules gaismas, gan solārijiem), liels dzimumzīmju skaits uz ķermeņa (vairāk kā 20 dzimumzīmes), regulārs dzimumzīmju kairinājums no apģērba vai jebkādiem citiem kairinātājiem, gaišs ādas tips un iedzimtība (radiniekiem bijušas onkoloģiskas saslimšanas).

Ja jums ir kāda dzimumzīme, kas atbilst minētajiem kritērijiem vai arī esat kādā no riska grupām, noteikti veiciet pārbaudes. Sākotnējā dzimumzīmju izmeklēšana ir samērā vienkārša un nesāpīga. Dodoties pie speciālista – onkologa vai dermatologa – pakāpeniski tiks veiktas dažādas pārbaudes. Vispirms tiks veikta vienkārša apskate un aizdomīgās dzimumzīmes tiks pārbaudītas ar dermatoskopu – izgaismojošu un vizuāli palielinošu ierīci. Nepieciešamības gadījumā pēc tam tiek veikta siaskopija – pigmentu un audu apasiņošanas pārbaude ar lāzera skenera un datora palīdzību. Ja dzimumzīme ir ļaundabīga, tiek domāts par tālākām pārbaudēm (histoloģisko izmeklēšanu, biopsiju u.c.) vai arī likvidācijas iespējām (ar lāzeri vai ķirurģiskā ceļā).