Kāpēc mums sāp galva? Kā atbrīvoties no galvassāpēm?

Katrs cilvēks kaut vienu reizi mūžā ir saskāries ar galvassāpēm. Kaut gan, ja jums, visas dzīves laikā galva ir sāpējusi tikai dažās reizes, tad jūs esat fenomens un būtu ļoti lietderīgi jūs izmeklēt un izpētīt. Protams, ka tas ir joks, bet katrā jokā slēpjas daļa patiesības, bet medicīniskas statistikas dati apgalvo, ka 15% cilvēku, galva tik tiešām nesāp. Pie šīs kategorijas, diez vai piederēs tā planētas iedzīvotāju daļa, kuri dzīvo lielās pilsētās un iedzīvotāju skaits tajās pārsniedz miljonu. Ar tādiem cilvēkiem, kuriem nesāp galva, lielākas iespējas bija satikties pirms vairākiem gadu desmitiem, tagad ar katru gadu, tādu cilvēku paliek mazāk un mazāk.

Kāpēc mums sāp galva?

Ar galvas sāpēm ir pazīstami ļoti daudz cilvēku un 15% no šiem cilvēkiem ar galvas sāpēm iepazinās jau bērnībā. Speciālisti apgalvo, ka no simts cilvēkiem, tikai pieci cilvēki jūs stipras galvas sāpēs, kuras ir saistītas ar nopietnu saslimšanu. Citos gadījumos, no galvassāpēm var atbrīvoties, vai arī samazināt tās līdz minimumam. Kāds ir iemesls mūsu galvassāpēm? Tā taču nevar sāpēt tāpat vien? Parasti galva mums sāp divu iemeslu dēļ: pirmais – sasprindzinājums, otrais – migrēna.

Galvas sāpes, kuras ir saistītas ar sasprindzinājumu

Visbiežāk izplatītais galvassāpju veids, tās ir galvas sāpes, kuras ir saistītas ar sasprindzinājumu un tās, tā vai citādāk, izjūt aptuveni puse planētas iedzīvotāju. Galva sāk īdēt, pēc tam to saspiež, tā it kā ap galvu atrastos stīpa, ar laiku sāpe kļūst trula un nogurdinoša. Daudzi cilvēki turpina strādāt, darīt ikdienas darbus, neskatoties uz galvassāpēm un uz to, ka paši jūtas noguruši un nelaimīgi.

Visbiežāk, tādas galvassāpes ir sastopamas cilvēkiem, kuri stundām ilgi strādā ofisā, pie datora, smacīgā un vienmuļā atmosfērā. Svaigu gaisu, tādi cilvēki ieelpo tikai pa ceļam uz darbu un vakarā, pa ceļam uz mājām, bet ja brauc ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, tad svaigs gaiss vispār netiek ieelpots. Sanāk, ka mēs kļūstam par upuri tam dzīves veidam, kuru paši izvēlamies.

Šis galvas sāpju veids rodas no sasprindzinājuma, bet konkrētāk, no muskuļu un saišu sasprindzinājuma, pastāvīgi sasprindzinātie plecu daļas muskuļi arī var kļūt par galvassāpju iemeslu. Kāpēc rodas sasprindzinājums? Iemesli tam var būt visdažādākie, it īpaši šajā steigas pilnajā laikmetā, kad nav laika apstāties un pavērot sevi no malas. Tas var būt emocionālais un psiholoģiskais stress, konflikti, sēdošs darbs, tajā skaitā arī pie datora, bieži atrašanās pie stūres, laika apstākļi, nepareizs ēšanas režīms, fiziskā un garīgā pārslodze.

Šādos gadījumos, galvassāpes var uzskatīt par organisma aizsargreakciju. Tas mums visos iespējamos veidos signalizē, ka viņam ir vajadzīga atpūta un atslābināšanās. Ja jūs neko nedarīsiet, galvassāpes kļūs hroniskas, tām pievienosies slikta dūša un apetītes zudums. Tādos gadījumos, kādreiz pietiek ar regulāriem vingrojumiem, atslābināšanos un masāžu.

Nesteidzieties uzreiz dzert tableti, jo tablete organismam ir kārtējais stress un jūs varat pierast pie zāļu lietošanas. Ja jūs atrodaties darbā, tad pamasējiet pieres, deniņu un pakauša muskuļus, veiciet vairākus, mierīgus vingrinājumus kakla muskuļiem un augšējai plecu daļai.

Uzvāriet sev tēju: no piparmētrām, melisas vai baldriāniem, nedzeriet šķīstošo kafiju, jo tā dod īslaicīgu efektu, pēc tam sāpes atgriežas.

Visam darba laikam ir jābūt maksimāli ērtam. Darba vietas apgaismošanai labāk izmantot parasto galda lampu, nevis dienas gaismas lampu, jo to gaisma, bieži vien kalpo par iemeslu galvas sāpēm. Iemācieties sev pēc katras nostrādātās stundas sarīkot nelielu, kaut vai dažas minūtes, pārtraukumu, centieties šajā laikā paelpot svaigu gaisu.

Atgriežoties mājās ejiet kontrastdušā vai siltā vannā, kurai ir pievienota sāls, priežu ekstrakts, bet pirms gulēšanas iedzeriet glāzi silta piena ar medu. Ja jums nekādi neizdodas atbrīvoties no sāpēm, izdzeriet pretsāpju tableti, bet atcerieties, lai nepierastu pie zālēm, to drīkst darīt vienu reizi nedēļā.

Migrēna

Vēl viens izplatīts galvas sāpēšanas iemesla ir migrēna. Ja ir migrēna, tad bieži sāp viena galvas puse, vai abas, nevis vienlaicīgi, bet pēc kārtas. Sāpes ir stipras, pulsējošas, tās var pieaugt, pēc tam var parādīties slikta dūša, sāpīga reakcija uz gaismu un citiem mokošiem simptomiem. Tāds stāvoklis var ilgt gan vairākas stundas, gan vairākas diennaktis.

Migrēna tiek uzskatīta par iedzimtu slimību un tai ir pakļauti 15% pasaules iedzīvotāju. Migrēna parasti ir sievietēm, ļoti reti vīriešiem. Speciālisti apgalvo, ka pilnība no migrēnas nav iespējams atbrīvoties, bet atvieglot slimības norisi, ir iespējams.

Migrēnas laikā galva sāp tāpēc, ka paplašinās galvas smadzeņu asinsvadi. To paplašināšanos var veicināt miega trūkums, hormonālā līdzsvara traucējumi, fiziska pārslodze un daži produkti.

Ja jums ir migrēnas lēkmes, izslēdziet no savas ēdienkartes alkoholu, it īpaši sarkano vīnu, šokolādi, citrusaugļus, riekstus, žāvētos produktus, kā arī pusfabrikātus, kuriem ir pievienots nātrija glutamāts. Cietie sieri un olas arī var izraisīt galvassāpes, tāpēc šos produktus jālieto pēc iespējas mazāk. Nelietojiet kafiju vairāk par 1 krūzīti dienā. Mūsdienās eksistē preparāti,, kuri ir paredzēti tieši cīņai ar migrēnu, tos jums izrakstīs ārsts.

Sāp vēders. Kurā brīdī vajadzētu saukt ātro palīdzību?

Eksistē ļoti daudz slimību, kuru laikā sāk sāpēt vēders. Protams, ja jums ir sācis sāpēt vēders, tas nenozīmē, ka jums tagad ir nopietna saslimšana, ir iespējams, ka jūs esat pārēdies un tagad organisms liek jums saprast, ka vajag ieturēt pauzi. Bet nebūtu slikti zināt, kurā brīdī jāsāk celt trauksmi un jālūdz speciālistu palīdzību.

Ja jums sāp vēders, tad “Ātrā palīdzība” ir jāsauc šādos gadījumos:

 • Jums ir stipras sāpes, kuras traucē gulēt un vienalga ko darīt, tās turpinās jau ilgāk par 1 – 2 stundām
 • Jums ir stipras sāpes un vemšana.
 • Jums ir stipras sāpes un paaugstināta temperatūra – 38,5 vai augstāka.
 • Jums ir stipras sāpes un jūs ik pēc brīža zaudējat samaņu.
 • Jūs esat grūtniece un jums ir stipras sāpes vēderā.
 • Vēdera muskuļi ir saspringti un jūsu vēders ir ciets kā dēlis.
 • Jums ir diareja ar koši sarkanu asiņu piejaukumu.
 • Vēdera izeja ir tumša, kā darva.
 • Vemšana kopā ar asinīm.
 • Jums vienlaicīgi ir stipras sāpes vēderā, vemšana, diareja un liela organisma atūdeņošanās.

Jums jāvēršas pie sava ģimenes ārsta pēc palīdzības, ja jums ir:

 • Sāpes vēderā ir tik stipras, ka jūs neaizgājāt uz darbu, bet neesat gatavs izsaukt neatliekamās palīdzības brigādi.
 • Sāpes ik pa brīdim parādās un ik pa brīdim pazūd.
 • Sāpes, kaut kādā veidā ir saistītas ar ēšanu.
 • Sāpes parādās pēc noteiktu ēdienu un dzērienu lietošanas.
 • Sāpes pavada stipra vēdera uzpūšanās, it īpaši tādos gadījumos, ja vēders ir uzpūties tik ļoti, ka jums ir grūti apģērbt savu ierasto apģērbu.
 • Sāpes ilgst vairāk par trīs dienām.

Necentieties sāpes vēderā ārstēt ar klizmu palīdzību vai ar vēderu izeju mīkstinošiem preparātiem, ja jūs precīzi nezināt sāpju rašanās iemeslu.
Sievietēm, būtu ļoti ieteicams, pierakstīties uz pārbaudi pie ginekologa.

Slimības diagnosticēšana ir atkarīga no tā, vai to ir spējīgs noteikt ģimenes ārsts vai arī jums ir vajadzīgāka sīkākā izmeklēšana un speciālistu konsultācija. Šobrīd , mūsu valstī ir izveidojusies situācija, ka izmeklējumus nekavējoties veic, tikai ļoti akūtos gadījumos, ja jūs esat spējīgs gaidīt rindā, lai tiktu pie valsts apmaksātajiem speciālistiem, tad rinda pienāks aptuveni 2 – 3 mēnešu laikā, ja jūs esat spējīgs par izmeklēšanu samaksāt, tad rinda pienāks tuvāko dienu, vai aptuveni nedēļas laikā.

Ja jūs esat nokļuvis slimnīcā, tad jums noteikti izmērīs temperatūru, veiks rektālo apskati, sievietes obligāti pārbaudīs ginekologs, lai izslēgtu visus iespējamos sāpju rašanās iemeslus.

Vēl viens iemesls, kāpēc sāp vēders, var būt vēdera dobuma iekaisums. Šo stāvokli sauc par peritonītu un to ir grūti sajaukt ar kaut ko citu. Sāpes uzrodas pie vismazākās kustības: klepojot, palecoties, braucot, utt. Ja jums ir tādas sāpes, obligāti izstāstiet to ārstam.

Lai pareizi diagnosticētu slimību, ļoti svarīgi ir pareizi noteikt sāpju intensitāti, bet visiem cilvēkiem sāpju slieksnis ir atšķirīgs. Tāpēc piedāvājam jums jautājumus, uz kuriem jums būs jāzina atbildes, lai varētu pareizi diagnosticēt saslimšanu:

 • Sāpes ir tik stipras, ka jūs nevarat iet uz darbu vai skolu un nevarat piecelties no gultas? Vai arī neskatoties uz sāpēm, jūs tomēr esat spējīga kaut ko darīt?
 • Kur tieši jums sāp? Vai jūs ar pirkstu varat parādīt, kurā tieši vietā jums sāp? Vai Ar pirkstu to izdarīt nav iespējams, ir vajadzīga plauksta? Sāpes stiprākas ir vienā vietā vai arī atstaro uz kādu citu vietu? Vai visu laiku sāp tikai vienā vietā?
 • Vai jūs varat precīzi pateikt, kad tieši sāpes sākās, vai tās attīstījās pakāpeniski? Ko jūs darījāt, kad jums sāka sāpēt vēders? Pacentieties atcerēties, ko jūs esat ēdis. Vai jums nav bijušas traumas, kritieni, nelaimes gadījumi? Vai jums nav bijuši stipri stresa gadījumi?
 • Jums nesen bija operācija, jūs sākāt lietot jaunas zāles, tie ir augu valsts līdzekļi vai pārtikas piedevas? Vai jūs varat nosaukt citus iemeslus, kāpēc jums sāp vēders?
 • Ar laiku jums sāpes ir kaut kā mainījušās, samazinājušās vai palielinājušās, vai viss ir bez izmaiņām? Varbūt sāpēs no sakuma bija trulas, bet tagad ir kļuvušas asas?
 • Sāpes ir visu laiku, vai tās pāriet un atkal parādās? Parasti, asas un stipras sāpes pāriet, bet pēc tam parādās atkal.
 • Vai jums jau ir bijušas līdzīgas lēkmes? Varbūt jūs esat aizmirsis, pacentieties atcerēties. Piemēram, slimnieki, kuriem ir akmeņi žultspūslī, no lēkmēm var ciest vienu reizi, dažu mēnešu laikā un bieži vien neaptver, ka šīs epizodes savā starpā ir saistītas.
 • Vai jūs esat ievērojis, kas pastiprina, bet kas atvieglo sāpes. Piemēram, ēdiena uzņemšana, vai noteiktu ēdienu ēšana, zāļu lietošana, noteikts ķermeņa stāvoklis, utt.

Sāpes jostas vietā. Kā no tām atbrīvoties?

Daudzi slimnieki, tikko pārkāpj ārsta kabineta slieksni, tā uzreiz jautā: “Kāpēc sāp jostas vieta un kā atbrīvoties no šī sāpēm?”. Diemžēl, viss nav tik vienkārši, kā liekas un izvēlēties pareizu ārstēšanas metodi var tikai pēc rūpīgas izmeklēšanas un sāpju cēloņu noteikšanas. Sāpes jostas var būt ļoti atšķirīgas un tikai sīki izpētot, kāpēc tās ir radušās , var sākt cīnīties ar šo kaiti.

Medicīniskā klasifikācija sāpes, kuras rodas jostas vietā, iedala primārajās un sekundārajās. Primārās sāpju sindroms veidojas uz mugurkaula deģenerējošās pataloģijas fona. Pie šīm pataloģijām pieder osteohondroze, jo šajā gadījumā notiek skrimšļu un kaulu audu deģenerēšanās, kā arī spondiloartroze, kura skar starpskriemeļu vai sinoviālās locītavas. Sekundārais sāpju sindroms var rasties visdažādāko iemeslu dēļ, pirmkārt jau mugura var sāpēt tāpēc, ka ir izmaiņas mugurkaulā (skolioze). Tieši tādu pašu stāvokli varam vērot arī kaulu audu metabolisko traucējumu gadījumā (osteoporoze vai osteomalācija).

Bieži vien, muguras sāpju iemesls ir dažādas infekcijas saslimšanas, kuras izraisa skriemeļu un starpskriemeļu disku bojājumus (Behtereva slimība, Reitera sindroms, reimatiskais artrīts u. c. Diezgan bīstams iemesls sāpēm mugurā var būt muguras skriemeļu lūzums. Sāpju sindromu var būt sekas pēc dažādām pārciestām infekcijas slimībām, kuras izraisa skriemeļu un starpskriemeļu disku bojājumus (bruceloze, tuberkuloze u. c.) Jostas vieta sāpēs arī tajā gadījumā, ja jums būs stipri traucēta muguras smadzeņu apasiņošana (pirms insulta stāvoklis u. c.). Dažu pataloģiju gadījumā, sāpēm jostas vietā ir atstarojošs raksturs, tas notiek tādos gadījumos, ja ir slimi orgāni, kuri atrodas mazajā iegurnī. Bieži vien sāpes tiek novērotas arī tad, kad tiek sastiepti jostas vietas muskuļi. Mugura ļoti sāp tādos gadījumos, kad ir notikusi starpskriemeļu disku nobīde mugurkaula jostas daļā.

Kādi vēl var būt iemesli sāpēm mugurā?

Bieži vien sāpes jostas vietā rodas veicot kaut kādu neveiklu kustību, ilgstoši strādājot neērtā pozā, nepareizi paceļot un pārvietojot smagumus, no kritiena vai sitiena, straujas iztaisnošanās un vienlaicīgas pagriešanā, kā arī no ilgstošas atrašanās caurvējā. Visi šie notikumi var kļūt par iemeslu muguras spazmām un muguras dziļo muskuļu iekaisumam.

Bieži vien, daudzi klienti sūdzas, ka mugura sāp pēc gulēšanas. Tam arī ir savi iemesli. Visvienkāršākais no tiem – neērts ķermeņa stāvoklis miega laikā, piemēram, tiem, kuriem patīk gulēt uz vēdera, mugurkaula jostas daļas muskuļi visu laiku atrodas saspringtā stāvoklī, tas arī izraisa sāpju rašanos. Bieži vien, sāpes mugurā ir saistītas ar to, ka cilvēkam neder gulta, matracis vai spilvens, tieši tāpēc, speciālisti iesaka, gulēt uz ortopēdiskajiem matračiem, lai mugura miega laikā, būtu spējīga pilnībā atslābināties.

Vēl, rīta sāpes jostas daļā var liecināt par to, ka jums ir kāda iekšējā orgāna saslimšana. Asinsrites, gremošanas un izvadkanālu sistēmu saslimšanas bieži vien tiek pavadītas ar sāpju sindromu.

Negatīvās emocijas veicina sāpes jostas vietā

Reti kurš no pacientiem zina, ka jostas vieta ir viena no psihiski jūtīgākajām ķermeņa daļām un tāpēc tā tik ļoti asi reaģē uz stipriem stresiem un uztraukumiem. Naids, dusmas, aizkaitināmība vai stipras bailes, veicina adrenalīna izmešanu asinīs, tāda procesa rezultātā rodas paaugstināts muguras muskuļu tonuss. Tādos gadījumos, ja nenotiek adekvāta muskuļu atslābināšana, muskuļi, kuri visu laiku atrodas paaugstinātā tonusā , sāk pakāpeniski saspiesties. Mazliet vēlāk parādās spazmas un sāpju sindroms. Vajag atzīmēt, ka mugurkaula traucējumi, bieži vien parādās tiem cilvēkiem, kuriem ir nestabila psihe un tieši tādiem pacientiem, psihoterapija ir vislabākā ārstēšanas metode.

Kāpēc sāp mugura grūtniecības laikā?

Daudzas grūtnieces, uztrauc sāpes mugurā, viņas vēlas zināt, kāds ir to iemesls. Tad, kad grūtniecības laiks vēl ir mazs, tas var būt saistīts ar nieru vai izvadsistēmas slimībām. Šajā laikā palielinās arī progesterona izstrāde, tas var veicināt nelielu saišu atslābumu un tas arī var izraisīt sāpes mugurā. Otrajā grūtniecības trimestrī, kad vēders manāmi palielinās, stipri pieaug slodze uz mugurkaulu un tāpēc var paradīties velkošas sāpes muguras jostas daļā. Stipras sāpes jostas vietā grūtniecības laikā var būt ar iemeslu neiroloģiskām saslimšanām (starpskriemeļu disku trūce vai jostas vietas radikulīts).