Vitamīni un minerālvielas. Dzert vai nedzert?

Bieži vien, kad mēs sūdzamies par nogurumu un spēku izsīkumu, mēs dzirdam padomu – sāc dzert vitamīnus. Kāpēc? Tas ir tāpēc, ka mūsu organisms, ja salīdzinām, ir laba mašīna, kuras darbībai ir vajadzīga degviela ne tikai tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu veidā, bet arī vitamīnu un minerālvielu veidā. Ja mūsu organismā šo vielu trūkst, mēs sākam slimot, slikti izskatīties, kļūstam ar visu neapmierināti, esam viegli aizkaitināmi un noguruši. Tas nozīmē, bez vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām, mēs sākam justies nepilnvērtīgi.

Šo vielu nosaukums sastāv no diviem vārdiem latīņu valodā – vita un amīni. Tas nozīmē, ka tie ir dzīvībai nepieciešamie amīni. Amīni – to ķīmiskā struktūra, kaut gan visi nav amīni, bet nosaukums ir iedzīvojies un apzīmē vielu grupu, bez kurām mūsu organisms nav spējīgs normāli funkcionēt.

Lai arī cik banāli tas liktos, bet C vitamīna trūkums organismā var izraisīt nāvi, sākas cinga. Vai kāds no jums ir dzirdējis šīs slimības nosaukumu? Cinga parādās tad, tad organismā trūkst askorbīnskābes. Vitamīns C, mūsu organismā nodrošina kapilāru elastību, to sieniņu caurlaidību, bet tas, savukārt, novērš smaganu asiņošanu, iekšējās asiņošanas u. t. Īpaši efektīvi C vitamīns iedarbojas kopā ar rutīnu, kurš arī pieder vitamīnu grupai.

B1 vitamīna trūkums slikti iespaido galvas smadzenes un tos procesus, kuri tajās notiek. Vitamīna trūkums var izraisīt galvas sāpes un atmiņas pasliktināšanos.

Vitamīns A ir atbildīgs par mūsu ādas un gļotādas stāvokli. Ja mūsu organismā trūkst A vitamīns, tad āda sāk lobīties, paliek sausa, sarkana, uz pirkstu spilventiņiem parādās plaisiņas, tādas plaisiņas parādās arī lūpu kaktiņos, tikai tās ir daudz lielākas.

B12 vitamīns nodrošina labu stāvokli un lieliskas atjaunošanās spējas skrimšļu audiem. E vitamīns ir reproduktīvās sistēmas, gan sievietēm, gan vīriešiem, karalis. Vīriešiem tas palīdz justies labi līdz dziļam vecumam, tieši tāpat arī sievietēm.

Tā ir tikai maza daļa no visiem zināmajiem vitamīniem. Kopā ar vitamīniem ir ieteicams lietot arī minerālvielas, kuras spēlē ne mazsvarīgu lomu mūsu organisma vielmaiņā. Vispazīstamākā minerālviela, par kuras eksistēšanu zina visi ir dzelzs. Tā piedalās asins radīšanas procesā un asins transportēšanas procesā, pa visu mūsu organismu.

Ja mūsu organismā trūks magnija, mēs jutīsimies noguruši, viegli aizkaitināmi, nav brīnums, ka ieslīgsim depresijā. Kalcija trūkums padarīs trauslus mūsu kaulus. Kālija un nātrija trūkums nāvīgi ietekmēs mūsu sirds – asinsvadu sistēmu, izraisīs kājās krampjus, it īpaši naktīs.

Tās ir pašas nepieciešamākās minerālvielas mūsu organismam. Gan vitamīnus, gan minerālvielas mēs varam iegūt lietojot vitamīnu – minerālvielu kompleksus, kurus var nopirkt aptiekās. Pirms vitamīnu – minerālvielu kompleksa iegādes vajadzētu pakonsultēties ar savu ģimenes ārstu, ja nē, tad palūdziet konsultāciju farmaceitam, viņš noteikti jums ieteiks vispiemērotāko preparātu, jo preparāti ir ļoti atšķirīgi, vieni būs paredzēti gados vecākiem cilvēkiem, citi – fiziski aktīviem cilvēkiem, topošajām māmiņām, studentiem, kuri kārto eksāmenus, kā arī tiem, kuri jūt nogurumu un pavasara depresiju. Bet, ja jūs jūtat, ka jūsu noguruma sekas ir saistītas ar pārslimoto slimību, tad nekavējoties dodieties pie ārsta, tāpēc, ka vitamīni ir tikai organisma palīgi, bet nevis zāles slimības gadījumā.

Daudzi no jums var iebilst un teikt, ka agrāk nebija tik daudz vitamīnu un minerālvielu, un cilvēki nemira viens aiz otra, to trūkuma dēļ. Protams, ka daudzi nemira, bet arī nedzīvoja tik ilgi, kā mēs tagad. Agrāk 45 gadi tika uzskatīti nevis par brieduma gadiem, kā mūsu dienās, bet jau par dziļiem vecuma gadiem. Tiem, kuriem bija iespēja ēst pilnvērtīgu uzturu, jutās labāk, bet tiem, kuriem tādas iespējas nebija, problēmas ar veselību bija lielas.

Vitamīnus un minerālvielas mēs uzņemam ar ēdienu, bet tagad rodas vēl viens jautājums, ko mēs ēdam? Mūsdienās ēdiena kvalitāte ir ļoti mainījusies, jo ir ļoti mainījušās to audzēšanas metodes. Tāpēc, mūsdienās, lai saņemtu organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu daudzumu mēs varam lietot dažādus preparātus. Tikai nepārcentieties! Atcerieties! Senie cilvēki teica, ka viss var būt inde un viss var būt zāles! Viss ir atkarīgs no devas. Ja uz iepakojuma ir rakstīts, ka dienas deva ir viena tablete, tad dienas deva ir viena tablete, nekādas improvizācijas nav pieļaujamas. Ja jūs izdzersiet divas, labāk jums no tā nepaliks, visas vielas, kuras organisms neuzsūks, tiks izvadītas no organisma. Bet tādi vitamīni, kā A un E var sākt uzkrāties taukaudos, to pārpalikumi nepiedalās vielmaiņā un kādā noteiktā, nelabvēlīgā brīdī, tie var pārvērsties par kancerogēniem.

Ja jūs ievērosiet visas rekomendācijas, jūs ilgi saglabāsiet veselību un lielisku izskatu!